Producentansvar for emballage og gebyrer 2025

Her kan du læse om reglerne for producentansvar for emballage – og de gebyrer som Odense Renovation A/S fremover opkræver for håndtering af emballageaffald fra virksomheder, som producerer emballagen.

Producentansvar for emballager skal øge incitament for bæredygtigt emballagedesign
Lovgivningen indebærer, at virksomheder, der sætter emballager på markedet, får økonomisk ansvar og skal betale affaldsselskaber for omkostninger forbundet med affaldshåndtering.
For Odense Renovation betyder det, at vi for første omgang får indtægter fra de virksomheder, som producerer der, der senere bliver til affald. Hidtil har vi kun har fået indtægter fra forbrugerne, som bortskaffer affaldet.

At virksomheder fremover skal betale for bortskaffelse af den emballage, som de sender på markedet, forventes at øge incitamentet til mere bæredygtigt emballagedesign og bedre sorteringsløsninger.


Producentgebyrer for emballageaffald

Gebyrerne er udarbejdet i henhold til reglerne, som er fastsat i
’Bekendtgørelse nr. 1706 fra Miljø- og Ligestillingsministeriet om visse krav til emballager, udvidet producentansvar for emballage samt øvrigt affald der indsamles med emballageaffald”.

Gebyrbladet vedrører gebyrer jf. §§ 101, 102 og 103 til kommunalbestyrelsen for perioden 1. oktober til 31. december 2025.

Gebyrerne vil blive opkrævet af Odense Renovation A/S. Odense Kommune har overdraget kompetencen vedr. affaldsordninger, herunder de affaldsordninger, der er relevante med hensyn til udvidet producentansvar for emballageaffald, i henhold til hovedaftalen mellem Odense Kommune og Odense Renovation A/S.

Det indebærer, at det er Odense Renovation A/S, der forestår og afholder alle omkostninger til affaldsordningerne samt forestår opkrævning af gebyrer til dækning af omkostningerne – herunder affaldsgebyrer samt nærværende producentgebyrer, jf. i øvrigt love og bekendtgørelser herom.

Alle gebyrer er fordelt på affaldsfraktioner - også de kombinerede ordninger, hvor flere affaldsfraktioner indsamles i blandet form. Det indsamlede affald er opdelt på hver enkelt affaldsfraktion omfattet af udvidet producentansvar.

Derfor er producentgebyrerne i nærværende gebyrblad udarbejdet, så der kan ses gebyrer for hver enkelt ordning og affaldsfraktion, herunder også i kombinerede ordninger.

Det bemærkes, at alle de viste gebyrer er samlede gebyrer for 4. kvartal af 2025, og er her angivet i danske kroner ekskl. moms.

Effekten af producentgebyret indregnes i budget og takster for 2026.

 

Samlede gebyrer for Odense Renovation A/S

Tabellen viser de samlede gebyrer for hver affaldsfraktion, opdelt på driftsomkostninger og administration.
Sidstnævnte er yderligere underopdelt i generelle administrationsomkostninger (jf. §101, stk. 5) og kommunikation og oplysning (jf. §101, stk. 6)